Forza Horizon 4 – Král mezi arkádovými závody je zpět! – dojmy z hraní (Gamescom)

Exkluzivní hry byly vždy tím nejdůležitějším, podle čeho se hráči rozhodovali, jakou konzoli si pořídí. V tomto ohledu v poslední době Microsoft docela ztrácí, protože počet exkluzivit pro Xbox One je o poznání menší, než na PlayStation 4.  Ale pokud existuje série, kterou hráči na Playstationu těm ze stáje Microsoftu závidí, je to Forza. Horizon už má za sebou tři díly a bezpochyby se jedná o nejlepší arkádovou závodní hru současnosti. Není tak divu , že i dílu s číslovkou 4 se hráči nemohou dočkat. Do vydání ještě pár měsíců zbývá, ale návštěvníci Gamescomu mají možnost si hru vyzkoušet na stánku Xboxu. Samozřejmě jsem byl mezi nimi i já, abych zjistil, jak vypadají novinky letošního dílu v praxi. Pro ty, kterým stačí velmi krátká odpověď: Novinky jsou parádní, grafika skvělá, hratelnost tradičně povedená. Chcete závodit a máte Xbox? Forza Horizon 4 bude nejlepší volbou. Ale věřím, že někteří z vás uvítají také více detailů, tak se na ně pojďme podívat.

Nejzásadnějším novým prvkem nového dílu jsou roční období a jejich střídání. Během ukázky hra představila všechny čtyři a bylo tak jednoduché zjistit, jaký mají vliv na hratelnost. Během jara jsem projížděl kolem velkého jezera a užíval si příjemného počasí. Podobné to bylo i v létě, kdy však bylo znát ostřejší sluníčko a díky němu občas zhoršená viditelnost při jízdě proti němu. S podzimem přišla razantní změna v podobě deště a padajícího listí. Avšak nejednalo se pouze o změnu kosmetickou, ale také bylo nutné dávat si pozor na kaluže. Pokud jsem některou z nich projel během zatáčení, okamžitě jsem ztratil kontrolu nad řízením. Navíc byl znát i náraz do vody, pokud byla kaluž hluboká. I na takové detaily vývojáři myslí a to je dobře, protože podobných drobností Forza obsahuje mnoho a ve výsledku i právě maličkosti rozhodují o tom, jak je celá série oblíbená. Aby byl výčet ročních období kompletní, musím zmínit ještě zimu. V ní jsem se mohl vydat i na jezero, které bylo nyní zamrzlé. Díky změnám počasí a ročních období se tedy dočkáme i různé podoby herního světa. I proto se ve hře dočkáme čtyř různých map.

U hratelnosti toho opravdu není moc co rozebírat. Její kvality známe už z předchozích dílů a stejně tak budou všichni hráči spokojeni i v tom nadcházejícím. Z mého pohledu Forza Horizon vyniká především v tom, jak cítíte váhu vozu během jízdy. Některé drží na vozovce jako přibité, u jiných budete mít zase problém udržet jej na vozovce i při jízdě po rovině. Mnoho arkádových závodních her (mrk mrk The Crew 2) trpí tím, že při řízení máte pocit, jakoby auto vážilo maximálně několik kilogramů. U Forzy Horizon nikoliv. 

Jak jistě víte, Horizon 4 se odehrává ve Velké Británii a to je, dle mého názoru, skvělá volba. Typická architektura i příroda, jízda vlevo a celkový anglický „feeling“ působí opravdu neokoukaně a nově. Pomáhá tomu i krásná grafika, u které nemám jedinou výhradu. Kromě dobře zpracovaných modelů aut, nádherné přírody i staveb mě příjemně překvapila kvalita destrukce okolí silnice. Pokud při projíždění zatáčky vyjedete mimo silnici, zřejmě se potkáte s nízkou kamennou zídkou, které jsou v Anglii na každém kroku. A právě destrukce, během které se zídka rozpadla na jednotlivé kameny, vypadala parádně.

Velikost mapy nebylo možné během ukázky zjistit, protože ta byla přizpůsobena tak, aby si hráči osahali řízení ve všech ročních obdobích. Avšak už z dřívějších prohlášení studia Playground Games se rozhodně nemusíme bát, že by byla nedostatečná. Měla by totiž být velmi podobná té z předchozího dílu. Pokud jste snad pochybovali, zda bude Forza Horizon 4 stejně kvalitní, jako její předchůdci, můžete si s klidem říci, že ano. Kromě skvěle zvládnuté a roky piplané hratelnosti se dočkáme i výrazné novinky v podobě ročních období a zajímavého prostředí Velké Británie. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s